Praha

Jak napisałum w poprzedniej notce, ubiegły tydzień spędziłum w czeskiej Pradze. I jak to mam w zwyczaju, zamiast siedzieć i pić piwo, łaziłum i oglądałum ciekawe rzeczy. Zaczęłum od muzeum techniki, w którym, oprócz wspomnianego już Spitfire’a, było wiele innych pięknych maszyn. Kilka z nich zobaczyć możecie poniżej.

Jawa 750

Samochód Jawa 750

Tatra 87

I Tatra 87

Satan

Motocykl Satan

Racek 3

I szybowiec Racek 3

Po tym, jak opuściłum muzeum związane z moim „special interest” i zarejestrowałum się na konferencji, skierowałum się w bardziej popularny wśród turystów rejon, czyli na Stare Miasto. A konkretnie na jego rynek, przy którym znajdują się dwa IMO bardzo ciekawe budynki: wieża zegarowa i gotycki kościół.

Wieża zegarowa

Wieża zegarowa

Zegar astronomiczny

Zegar astronomiczny na wieży zegarowej

Ruchome figury

I ruchome figury

Kościół Marii Panny przed Tynem

Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem

Żeby zobaczyć ruchome figury na wieży zegarowej musiałum odstać swoje w tłumie ludzi z selfie stickami, w smrodzie szczyn. I w związku z tym, gdy tylko drzwiczki, przez które widać przechodzących apostołów, zamknęły się, szybko zrobiłum ostatnie zdjęcia i uciekłum z okolic rynku kierując się na wyczucie w stronę Mostu Karola. Po drodze, która wiodła pięknymi uliczkami, widziałum m.in. wystające ze ściany schodki przypominające o zamordowanym w 1415 roku Janie Husie.

1415 - pamiętamy

1415 – pamiętamy

Mimo że po drodze nie korzystałum z GPS-u i skupiałum się na podziwianiu i fotografowaniu widoków, wyszłum nad Wełtawę mniej więcej tam, gdzie chciałum, czyli nieco na południe od Mostu Karola. Po raz kolejny okazało się, że moja orientacja w terenie jest nie najgorsza.

Nad Wełtawą

Nad Wełtawą

Wschodnia wieża Mostu Karola

Wschodnia wieża Mostu Karola

A propos, pluszowy szczur, którego dostałum od Aveline, ma na imię Karol.
Wracając jednak do Pragi, przejście Mostem Karola okazało się dla mnie męczące. A to dlatego, że był jeszcze bardziej zatłoczony niż rynek. I w związku z tym, gdy wróciłum na wschodnią stronę rzeki, zaczęłum odczuwać lęk. To u mnie normalna reakcja na przeładowanie emocjonalne lub sensoryczne. Dlatego stwierdziłum, że czas odpocząć i coś zjeść. Ponieważ jestem wege, poszłum do pizzerii. W pizzeriach zawsze mogę się najeść, w przeciwieństwie do innych restauracji, w których czasem prawie wszystko zawiera mięso. Tym razem mój wybór padł na pizzerię „Donna” (Veleslavínova 10, Praha 1), którą polecam, bo jest niezła i niedroga. I znajduje się bardzo blisko stacji metra „Staroměstská”.
Jak już jesteśmy przy metrze, to Praga, mimo że ma o około 1/3 mniejszą populację niż Warszawa, ma 3 linie metra. I w związku z tym jeździło mi się po niej zbiorkomem dużo lepiej niż po Warszawie.

Stacja metra „Muzeum”

Praskie metro

Praskie metro

Wracając do zwiedzania, organizatorzy konferencji zadbali o to, żeby uczestnicy mieli okazję coś w stolicy Czech zobaczyć, i zorganizowali wycieczkę z przewodnikiem. A raczej z przewodnikami, bo przy tak dużej liczbie uczestników nie dało się utworzyć tylko jednej grupy. W ramach tej wycieczki zostałum zabranu na Hradczany.

Katedra św. Wita

Katedra św. Wita na Hradczanach

Na Wyszehrad musiałum jednak pójść samu. A to właśnie Wyszehrad, spośród wszystkich praskich dzielnic, zrobił na mnie najlepsze wrażenie: spokojny, odwiedzany przez ludzi z psami i biegaczy, bez wszechobecnych np. na Moście Karola żebraków, za to z wieloma ciekawymi budynkami i z pięknym cmentarzem.

Wyszehrad

Wyszehrad

Rotunda św. Marcina

Rotunda św. Marcina na Wyszehradzie

Bazylika św. Piotra i Pawła

Bazylika św. Piotra i Pawła na Wyszehradzie

Drzwi bazyliki św. Piotra i Pawła

Drzwi bazyliki św. Piotra i Pawła

Odnośnie wyszehradzkiego cmentarza, to na nim okazało się po raz kolejny, że zwracam uwagę na rzeczy, na które nikt inny nie zwraca uwagi. Bo oprócz np. grobu – pomnika ofiar nazizmu i komunizmu, mój wzrok przyciągnęła również… pokrywa studzienki kanalizacyjnej.

Praska kanalizacja

Pokrywa studzienki kanalizacyjnej na cmentarzu wyszehradzkim

No bo szczerze, ile znacie osób, które na cmentarzu wyszehradzkim sfotografowały pokrywę studzienki kanalizacyjnej?
W każdym razie po Wyszehradzie łaziłum naprawdę długo. I w efekcie zanim się skierowałum na Nowe Miasto, zapadła już noc.

Mury Wyszehradu

Mury Wyszehradu nocą

Pierwszym z celów mojej pieszej wycieczki na Nowe Miasto był Tańczący dom.

Tańczący dom 1

Tańczący dom po raz pierwszy

Tańczący dom 2

Tańczący dom po raz drugi

Drugim była rotunda św. Longina. Po drodze widziałum jeszcze kilka innych ciekawych kościołów, kilka wież, statki przerobione na bary i dyskoteki oraz sporo imprezujących w środku tygodnia ludzi. Ponieważ jednak pokazywanie więcej niż około 20 zdjęć z wyjazdu to sadyzm, fotorelację zakończę na Tańczącym domu. Szczególnie, że ze względu na regulamin Muzeum Lotnictwa Kbely nie mogę opublikować fotek, które tam zrobiłum.
W ogóle Muzeum Lotnictwa Kbely jest jedyną ciekawą rzeczą, o której dowiedziałum się podczas wspomnianych w poprzedniej notce przerw na kawę. I bardzo się cieszę, że się o nim dowiedziałum i je odwiedziłum, gdyż znajduje się w nim bardzo wiele bardzo ciekawych samolotów. Od Fokkera E.III do Drakena i Viggena. Od Pipera Cuba do kilku Floggerów (to miłe, że tak piękna maszyna otrzymała tak BDSM-owe oznaczenie). Generalnie, gorąco polecam. Fot jednak nie będzie.

Advertisements

5 thoughts on “Praha

 1. Pokrywa studzienki kanalizacyjnej bije wszystko na głowę! Aczkolwiek u mnie w domu zainteresowanie nią nie wzbudziłoby takiego zdumienia, jak gdzie indziej.
  Tańczący dom bardzo fajny. A widziałuś może kiedyś na żywo Dom Do Góry Nogami w Szymbarku?

   1. Zarówno Predator, Tańczący dom i oczywiście właz od studzienki są ciekawe, jednak ja stawiam na Stację metra Muzeum – faktura wygrała, chyba czas się zdiagnozować 🙂

   2. @ sylwiaiwan:
    Na zielonej linii metra jest więcej podobnych do tej, ale różniących się kolorami ścian stacji. Na focie poniżej masz stację „Staroměstská”.

    Stacja metra „Staroměstská”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s